“Aylık 10-20 bin TL” bandı hiçbir işe yaramıyor
Van life videolarında manzara hep güzel — deniz kenarında açılan kapı, sabah kahvesi, arkada dağlar. Benim ilgilendiğim taraf biraz daha sıkıcı: Excel.
Çünkü “karavanda yaşamak ayda kaç TL?” sorusuna internette birbirinden çok farklı cevaplar var. Sebebi basit: herkes aynı şeyi hesaplamıyor. Biri sadece yakıt ve kamp ücretini topluyor, biri gıdayı dahil ediyor, biri araç bakımını unutuyor, bir başkası aracın satın alma maliyetini bile aylık gidere yayıyor. Sonuç: “aylık 10-20 bin TL” gibi anlamsız bir bant.
Ben 18 aydır Sprinter’da yaşıyorum, son 12 ayı Excel’e ay ay, kalem kalem işledim. Bu yazıda o tabloyu paylaşıyorum — tek rakam vermek yerine, önce hangi maliyetleri hesaba katmanız gerektiğini ayıracağız, sonra 2026’da Türkiye’de gerçek gider kalemlerine bakacağız.
Veri notu: Bu yazıdaki resmî tarifeler ve fiyat bantları Eylül 2026 dönemine ait. Akaryakıt, kamp alanı, sigorta ve bakım fiyatları zaman içinde değişebileceği için, kendi hesabınızı yaparken güncel rakamları kontrol edin.
Van life maliyeti hesaplanırken neler dahil edilmeli?
Hızlı Cevap: Gerçek bir van life bütçesi dört katmanda düşünülmeli: ilk yatırım (araç + dönüşüm), zorunlu yıllık giderler, günlük yaşam/seyahat giderleri ve bakım-yenileme fonu. Bu dört katmandan biri eksik bırakılırsa ortaya çıkan aylık rakam gerçeği yansıtmaz.
| Katman | Ne içerir | Ödeme sıklığı |
|---|---|---|
| 1. İlk Yatırım | Araç + dönüşüm (elektrik, izolasyon, mobilya, su, ısıtma) | Bir kereye mahsus — ayrı yazı |
| 2. Zorunlu Giderler | MTV, TÜVTÜRK muayene, trafik sigortası | Yıllık, aylığa böldüm |
| 3. Operasyon | Yakıt, konaklama, enerji (LPG/elektrik), mobil internet, küçük bakım | Aylık, değişken |
| 4. Yenileme Fonu | Lastik, akü, fren, su pompası, ısıtıcı, tente — büyük periyodik kalemler | Aylık pay, birkaç yılda bir harcanır |
İlk yatırımı bu yazıda detaylandırmıyorum — o kendi başına ayrı bir konu, Transit/Sprinter/Ducato karşılaştırma yazısında kalem kalem işleyeceğim. Aracı zaten olanla sıfırdan panelvan alacak kişinin “başlama maliyeti” aynı olamaz; bu yazı katman 2, 3 ve 4’e, yani aylık yaşam giderine odaklanıyor.
Katman 2 — Zorunlu giderler: 2026 MTV tablosu
Hızlı Cevap: 2026’da panelvan/motorlu karavan MTV tutarı, motor hacmi ve araç yaşına göre 3.398 TL ile 13.876 TL arasında değişiyor. Buna TÜVTÜRK muayenesi (~3.300 TL) ve trafik sigortası (hasar geçmişine göre ~9.000-15.000 TL) ekleniyor.
| Motor Hacmi | 1–6 Yaş | 7–15 Yaş | 16 Yaş ve Üzeri |
|---|---|---|---|
| 1900 cm³ ve altı | 9.167 TL | 5.719 TL | 3.398 TL |
| 1901 cm³ ve üzeri | 13.876 TL | 9.167 TL | 5.719 TL |
Bu gideri yalnızca ödediğiniz ayın maliyeti olarak görürseniz bütçeniz yanıltıcı olur. Benim aracım (2.0L dizel panelvan, 4 yaşında, İstanbul plakalı) 1901 cm³ ve üzeri + 1-6 yaş bandına giriyor: yıllık 13.876 TL MTV, aylığa böldüğümde ~1.156 TL.
| Kalem | 2026 yıllık | Benim aracımda (aylığa bölünmüş) |
|---|---|---|
| MTV (1901cc+, 1-6 yaş) | 13.876 TL | ~1.156 TL |
| TÜVTÜRK muayene | ~3.300 TL | ~275 TL |
| Trafik sigortası (hasarsız sicil) | ~9.000-15.000 TL | ~1.000 TL |
| Toplam | ~2.431 TL/ay |
Sigorta primi araç, sürücü geçmişi, hasar basamağı ve şirkete göre çok değişiyor — SEDDK’nin 2026 tavan tarifesinde bir otomobilin trafik sigortası hasar geçmişine göre 8.816-52.895 TL arasında olabiliyor; tek bir rakamı herkes için doğru kabul etmek mümkün değil. Kaskoyu bilerek dışarıda tuttum; çoğu van life’çı gibi ben de yaptırmıyorum. Siz yaptırıyorsanız 1.000-3.500 TL/ay ekleyin.

Alper’in 12 aylık van life harcama dökümü
Tek bir aya bakmak yetmez — seyahatin yoğun olduğu bir yaz ayı ile birkaç hafta aynı bölgede kalınan bir kış ayının gider yapısı tamamen farklı. Aşağıdaki tablo kendi kayıtlarımdan, güncel akaryakıt ve kamp alanı bantlarıyla uyumlu hale getirilmiş bir döküm (zorunlu giderler ve yenileme fonu payı hariç, yalnızca operasyon):
| Ay | Yakıt | Kamp/Park | Enerji | İnternet | Bakım | Diğer | Toplam |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ocak | 5.800 | 1.200 | 900 | 900 | 300 | 400 | 9.500 |
| Şubat | 5.600 | 1.100 | 850 | 900 | 250 | 400 | 9.100 |
| Mart | 6.500 | 1.800 | 700 | 900 | 300 | 500 | 10.700 |
| Nisan | 7.200 | 2.600 | 600 | 900 | 350 | 600 | 12.250 |
| Mayıs | 8.000 | 3.800 | 500 | 1.000 | 400 | 700 | 14.400 |
| Haziran | 9.200 | 6.000 | 500 | 1.100 | 300 | 900 | 18.000 |
| Temmuz | 10.500 | 8.200 | 600 | 1.200 | 2.800* | 1.100 | 24.400 |
| Ağustos | 10.200 | 7.900 | 600 | 1.200 | 400 | 1.000 | 21.300 |
| Eylül | 8.400 | 4.800 | 550 | 1.000 | 300 | 700 | 15.750 |
| Ekim | 7.000 | 2.700 | 700 | 900 | 300 | 500 | 12.100 |
| Kasım | 6.200 | 1.600 | 850 | 900 | 250 | 400 | 10.200 |
| Aralık | 6.000 | 1.300 | 950 | 900 | 300 | 400 | 9.850 |
*Temmuz’daki 2.800 TL: sahada lastik patlaması + yol yardım. Aşağıda “beklenmeyen en büyük gider” olarak ayrıca değineceğim.
| Gösterge | Değer |
|---|---|
| 12 aylık operasyon toplamı | 167.550 TL |
| Aylık ortalama (operasyon) | ~13.963 TL |
| Günlük ortalama | ~465 TL |
| En ucuz ay | Şubat — 9.100 TL |
| En pahalı ay | Temmuz — 24.400 TL |
| En büyük gider kalemi | Yakıt (yıl toplamının ~%50’si) |
| Beklenmeyen en büyük gider | Temmuz lastik patlaması, 2.800 TL |
Bu tablo tek başına “van life ayda kaç TL?” sorusunun neden tek rakamla geçiştirilemeyeceğini gösteriyor. Ortalama, en ucuz ve en pahalı ay arasındaki farkı gizliyor — Şubat ile Temmuz arasında 2,7 kat fark var.
Para en çok nereye gidiyor?
Yakıt: kilometre üzerinden hesaplayın, ay üzerinden değil
Yakıt bütçesini “aylık ortalama şu kadar” diye değil, kilometre üzerinden hesaplamak daha sağlıklı:
Aylık kilometre ÷ 100 × aracın ortalama tüketimi (L/100km) × litre fiyatı = aylık yakıt gideri
Örnek: 100 km’de 10 litre tüketen bir araçla ayda 1.000 km yapmak ~100 litre motorin demek. Eylül 2026 itibarıyla İstanbul’da motorin ~96-97 TL/litre (Ağustos’ta ÖTV sıfırlanmış, Eylül’den itibaren kademeli artırılıyor — hesabınızı yaparken güncel pompa fiyatını kullanın, bu bant hızla değişiyor). 100 litre × 97 TL ≈ 9.700 TL.
Bu hesap önemli bir gerçeği ortaya çıkarıyor: maliyeti düşürmenin en etkili yolu daha ucuz yakıt aramak değil, daha az gereksiz kilometre yapmak.
| Kullanım Profili | Aylık Mesafe | Karakteri |
|---|---|---|
| Sabit yaşam | ~500 km | Bir bölgede uzun konaklama |
| Dengeli rota | ~1.000 km | Düzenli fakat kontrollü seyahat |
| Hareketli van life | ~2.000 km | Sık şehir/bölge değiştirme |
Benim ortalamam yıl genelinde “dengeli rota” bandına yakın — 12 aylık tablodaki yakıt kaleminin bu profille tutarlı çıkması tesadüf değil.
Ücretsiz konaklama gerçekten ücretsiz mi?
Serbest konaklama bütçeyi ciddi düşürüyor, ama “geceleme ücreti ödemedim” ile “konaklamanın hiçbir maliyeti olmadı” aynı şey değil. Serbest kaldığınızda su bulmak, atık suyu boşaltmak, duş ve çamaşır ihtiyacını çözmek zaman ya da para gerektiriyor. Kemal Abi’nin de mevzuat yazılarında vurguladığı gibi, serbest kamp bölgesel olarak yasak/ceza riski taşıyabiliyor — “ücretsiz” her zaman risksiz de değil.
Ücretli kamp alanında genelde şunların bir kısmı dahil geliyor: elektrik, temiz su, atık su boşaltma, WC/duş, güvenlik. Yani “kamp alanı ücreti 0 TL” ile “konaklama maliyeti 0 TL” aynı satır değil.
Enerji, LPG ve ısınma
Güneş paneli elektriği ücretsiz gibi görünür ama sistemin kendisi değil — panel, MPPT, inverter ve akü belirli bir yatırım ve yenileme maliyeti taşıyor. Kışın ısıtıcı yükü, daha az güneş üretimi ve uzun geceler bu kalemi büyütüyor; sadece LPG/dizel yakıt üzerinden değerlendirmek eksik kalır.
İnternet ve iletişim
Uzaktan çalışan biri için internet artık lüks değil, altyapı. Ben mobil operatörlerin sınırsız veri paketleriyle idare ediyorum. Starlink Türkiye’de 2026 itibarıyla resmi hizmet vermiyor — yasal izin süreci tamamlanmadı. Gelirse bu kalem kolayca 4.000-6.000 TL/ay’a çıkabilir; en pahalı paket değil, rota boyunca kapsama sağlayan sistem tercih edilmeli.
Gıda: van life’a özel gider değil
Yemek yemek van life’a özgü bir maliyet değil — evde yaşarken de gıda harcaması yapılır. “Van life maliyeti” ile “toplam yaşam maliyeti” farklı şeyler. Van life’a özgü fark: küçük buzdolabı nedeniyle sık alışveriş, turistik bölgelerde daha pahalı market, depolama kısıtı. Bu yüzden gıdayı yukarıdaki tabloya dahil etmedim.
Van life bütçesinde en çok unutulan kalem: yenileme fonu
Hızlı Cevap: Bir ay hiçbir şey bozulmadığında bakım giderini sıfır yazmak kolay, ama bu aracın o ay hiç yıpranmadığı anlamına gelmez. Lastik, akü, fren, su pompası, ısıtıcı ve tente için aylık sabit bir pay ayırmak gerekiyor — bunu evdeki aidat değil, işletmenin amortisman hesabı gibi düşünün.
| Gider Grubu | Neden fon ayrılmalı? | Aylık pay |
|---|---|---|
| Lastikler (4 adet) | Kilometre ve yaşa göre periyodik değişir — ~28.000-35.000 TL / 3 yıl | ~850 TL |
| Akü + su pompası + elektrik bakım | Kullanım döngüsüne göre belirli bir ömrü var | ~350 TL |
| Fren ve mekanik bakım | Ağır araç ve uzun rota kullanımında ertelenemez | ~550 TL |
| Isıtıcı ve tente | Kış seyahatinde kritik, rüzgar/güneşten yıpranır | Yıllık bütçeye dahil (üstteki kalemlere eklenir) |
Toplam yenileme fonu payı: ~1.750 TL/ay. Bu para her ay harcanmaz ama bütçede gerçek bir maliyettir — ayrı bir hesapta tutuyorum. Temmuz’daki 2.800 TL’lik lastik tamiri tam da bu fonun neden var olduğunu gösteriyor: fon olmasaydı o ay “beklenmedik masraf” olurdu, fonla birlikte zaten bütçelenmiş bir kalem.

Toplam tablo: gerçek bütçe ihtiyacı
| Katman | Aylık (yıl ortalaması) |
|---|---|
| Operasyon (yakıt, konaklama, enerji, internet, küçük bakım) | ~13.963 TL |
| Zorunlu giderler (MTV, muayene, sigorta) | ~2.431 TL |
| Yenileme fonu payı | ~1.750 TL |
| Toplam bütçe ihtiyacı | ~18.144 TL/ay |
Kış ayında (Şubat baz) bu toplam ~13.281 TL’ye düşüyor, yaz zirvesinde (Temmuz baz, beklenmedik tamir dahil) ~28.581 TL’ye çıkıyor. “Aylık sabit X TL” diye tek rakam vermek bu yüzden dürüst değil.
Yazın mı, kışın mı daha pahalı?
Tek cevap yok — harcamanın türü değişiyor.
| Yaz | Kış |
|---|---|
| Daha fazla yol yapılabilir | Isıtma tüketimi yükselir |
| Turistik bölgede kamp alanı fiyatı artar | Güneş paneli üretimi azalır |
| Soğutucu/havalandırma ihtiyacı artar | Akü daha fazla zorlanır |
| Sahilde otopark/tesis kullanımı maliyet oluşturur | Açık kamp alanı seçeneği azalır, tesis ihtiyacı artar |
12 aylık kayıt tutmanın asıl faydası ortalamayı bulmak değil, hangi şartın hangi gideri yükselttiğini görmek.
Şehirde yaşasaydım ne öderdim?
Hızlı Cevap: Ağustos 2026 Emlakjet/Endeksa Kira Raporu’na göre Türkiye genelinde ortalama konut kirası ~28.040 TL, İstanbul’da ~45.510 TL — elektrik/su/doğalgaz/aidat hariç. Van life’ın yıllık ortalama toplam bütçe ihtiyacı (~18.144 TL/ay) bu rakamların altında kalıyor, ama yaz zirvesinde (~28.581 TL) Türkiye ortalama kirasına yaklaşıyor.
Bu karşılaştırmada en sık yapılan hata: evin bütün giderlerini sayıp van’ın yalnızca yakıtını hesaplamak. Adil kıyaslama için iki tarafı da aynı yöntemle hesaplamak gerekiyor:
| Gider | Ev Yaşamı | Van Life |
|---|---|---|
| Barınma | Kira / konut maliyeti | Araç yatırımı / amortisman |
| Enerji | Elektrik + doğalgaz | Solar + LPG/dizel + sistem amortismanı |
| Su | Fatura | Dolum / tesis maliyeti |
| Ulaşım | Araç veya toplu taşıma | Van yakıtı (zaten barınmaya dahil) |
| Bakım | Ev bakım giderleri, aidat | Araç + yaşam alanı bakımı, yenileme fonu |
| İnternet | Sabit internet | Mobil internet |
2026 Ağustos itibarıyla Türkiye genelinde tüketici fiyatları yıllık ~%31,5 arttı; ulaştırma grubunda yıllık artış ~%35, konut-su-elektrik-gaz grubunda ise ~%40 seviyesinde. Bu da hem evde hem yolda yaşamanın maliyetinin aynı hızla değişmediğini gösteriyor — “karavan kiradan kurtarır” cümlesi tek başına finansal analiz değil, dönemsel bir karşılaştırma.
Van life’a başlamak için ne kadar para gerekir?
Bu soruyu yalnızca araç fiyatıyla cevaplamak yanlış olur. Başlangıç bütçesi dört bölümden oluşmalı: araç satın alma, dönüşüm/ekipman, ilk bakım-eksik giderler, acil durum rezervi. Aracınız zaten varsa en büyük kalem ortadan kalkar ama dönüşüme teknik uygunluk ve mekanik durum bütçeyi doğrudan etkiler. Bu konuyu Transit/Sprinter/Ducato karşılaştırma yazımızda kalem kalem işleyeceğiz — burada sadece aylık yaşam giderine odaklandık.
Van life bütçesinde yapılan 7 büyük hata
- Yalnızca yakıt ve kamp alanını hesaplamak: Vergi, sigorta, bakım ve yenileme giderleri görünmez kalır.
- Her gece ücretsiz kalınacağını varsaymak: Su, duş, çamaşır, atık boşaltma ihtiyacı devam eder.
- Yaz ve kış için aynı bütçeyi kullanmak: Mevsim giderlerin dağılımını değiştirir.
- Bakımı yalnızca arıza çıktığında gider saymak: Araç her kilometrede yıpranır.
- Yenileme fonu oluşturmamak: Tek bir büyük mekanik arıza (bkz. Temmuz’daki lastik tamiri) birkaç aylık bütçeyi silebilir.
- Gıda giderinin tamamını van life’a yazmak: Evde de yapılacak harcamaları ayırmak gerekir.
- Araç yatırımını tamamen yok saymak: Aylık nakit akışı ile toplam sahip olma maliyeti farklı şeyler.
Maliyeti nasıl düşürebilirsiniz?
- Daha uzun konaklayın: Sürekli hareket yerine aynı bölgede birkaç gün/hafta kalmak yakıt tüketimini azaltır.
- Ücretli ve serbest konaklamayı dengeleyin: Her gece tesise gerek yok, ama su/duş/atık için zaman zaman tesis kullanmak mantıklı.
- Bakımı ertelemeyin: Küçük bakım, büyük arızayı önler.
- Rota planını mevsime göre yapın: Aşırı sıcak/soğuk bölgeler enerji maliyetini artırır.
- Enerji sistemini kullanımınıza göre boyutlandırın: Gereksiz büyük sistem başlangıç maliyetini, küçük sistem sürekli dışarıdan enerji ihtiyacını artırır.
- Aylık kilometrenizi takip edin: Giderlerin büyük bölümü hareket sıklığından etkilenir.
En etkili yöntem harcamayı kısmak değil, hangi davranışın hangi maliyeti oluşturduğunu bilmek.
Değinmem gereken ama kesin hüküm veremeyeceğim iki konu
Tam zamanlı yaşarken ikametgâh kaydı ve dijital göçebe / serbest çalışan vergi durumu gerçek soru işaretleri. Net bir “şöyle yap” demiyorum — durum kişisel gelir kaynağına, önceki ikametgâha ve araç tesciline göre değişiyor. Resmi kaynaktan teyit edin, bu konuda mutlaka bir mali müşavire danışın. Bu yazı bunun yerine geçmez. Serbest kamp ve geceleme kurallarında da bölgesel farklılık var — Kemal Abi’nin mevzuat yazılarındaki uyarılar burada da geçerli.
Sık sorulanlar
Karavanda yaşamak aylık kaç TL’ye mal olur?
Herkes için geçerli tek bir rakam yok. Benim 12 aylık kaydımda toplam bütçe ihtiyacı (operasyon + zorunlu giderler + yenileme fonu) yıl ortalamasında ~18.144 TL/ay çıktı — kışın ~13.281 TL’ye iniyor, yaz zirvesinde ~28.581 TL’ye çıkıyor. Kendi bütçenizi sabit gider, değişken gider ve bakım fonu olarak üçe ayırarak hesaplamak daha sağlıklı.
Van life ev kiralamaktan daha ucuz mu?
Yıl geneline yayıldığında evet — İstanbul ortalama kirasının (~45.510 TL, Ağustos 2026) altında kalıyor. Ama araç yatırımı, değer kaybı ve yenileme fonu dahil edildiğinde “her durumda daha ucuz” demek doğru değil; yaz zirvesinde tek başına konaklama+yakıt Türkiye ortalama kirasına yaklaşabiliyor.
Karavanın aylık yakıt gideri nasıl hesaplanır?
Aylık kilometrenizi 100’e bölün, aracın 100 km’deki ortalama tüketimiyle ve güncel litre fiyatıyla çarpın. 1.000 km yapan, 100 km’de 10 litre tüketen bir araç ayda ~100 litre yakıt tüketir — Eylül 2026 motorin fiyatıyla (~97 TL/litre) bu ~9.700 TL demek.
Yenileme fonu neden önemli?
Lastik, akü, fren gibi kalemler aya yayılmazsa üç-dört yılda bir “beklenmedik” büyük masraf gibi görünür. Aylık ~1.750 TL ayırmak, o gün geldiğinde (benim Temmuz’daki lastik tamirim gibi) panik yapmamanızı sağlar.
Kışın karavan yaşamının maliyeti artar mı?
Herkeste aynı olmayabilir. Isıtma, enerji tüketimi ve açık kamp alanı seçeneklerinin azalması bazı giderleri yükseltir; buna karşılık daha az seyahat eden biri yakıt giderini düşürür. Benim kayıtlarımda toplam kışın düşük çıktı çünkü hareket azaldı — sizin ısıtma ihtiyacınız yüksekse sonuç farklı olabilir.
İkametgâhımı nasıl çözerim, vergi mükellefiyetim ne olur?
Bu, kişisel gelir durumunuza göre değişen bir konu — kesin bir formül yok. Resmi kaynaktan teyit edip mutlaka bir mali müşavire danışmanızı öneririm.

Sonuç: Van life ucuz yaşamdan çok kontrol edilebilir bir yaşam modeli
Van life’ın maliyetini tek rakama indirmek kolay ama pek faydalı değil. Asıl soru “ayda kaç TL harcarım?” değil, “benim seyahat biçimimde parayı hangi kalemler belirleyecek?” olmalı.
Çok hareket ediyorsanız yakıt ve bakım öne çıkar. Her gece tesis kullanıyorsanız kamp alanı maliyeti büyür. Kışın seyahat ediyorsanız enerji ve ısıtma önem kazanır. Aracı uzun süre kullanmayı planlıyorsanız yenileme fonunu görmezden gelemezsiniz.
Başkasının aylık bütçesini kopyalamak yerine kendi kilometrenizi, konaklama tarzınızı ve aracınızın teknik ihtiyaçlarını hesaba katın. Excel’deki sayıların manzarası Instagram kadar güzel olmayabilir, ama uzun süre yolda kalmanızı sağlayan şey çoğu zaman tam olarak o tablodur.
Siz van life yaşıyorsanız veya geçişi düşünüyorsanız: kendi aylık ortalamanız ne, hangi kalemde şaşırdınız? Yorumlarda paylaşın, ben de kendi tablomu güncel tutuyorum.


